Nordycka Wiki
Advertisement

Hákarl pakowany próżniowo

Hákarl (pol. rekin, czyt. haukhadl) lub kæstur hákarl - tradycyjny islandzki przysmak sporządzany z fermentowanego, a następnie suszonego mięsa rekina grenlandzkiego lub polarnego.

Przygotowanie[]

Hákarl w trakcie suszenia

Mięso pochodzące z gatunków rekina żyjących w strefie arktycznej nie może być podawane surowe z powodu wysokiego stężenia mocznika oraz tlenku trimetyloaminy. Proces fermentacji, po którym następuje suszenie, usuwa te szkodliwe dla człowieka substancje. Końcowy produkt nadal jednak posiada silny amoniakalny zapach.

Fermentacja[]

Świeżo złowione rekiny są filetowane, odcina się im głowy i umieszcza w płytkim dole wykopanym w gruboziarnistym piasku. Następnie mięso przysypuje się piaskiem i drobnymi kamyczkami. Całość przykrywa się ciężkimi kamieniami, które wymuszą wydostanie się płynów z mięsa rekina. Tak przygotowany proces fermentacji trwa od 6 do 12 tygodni (zależnie od pory roku).

Współcześnie stosowana jest również metoda fermentacji z uzyciem dużych plastikowych pojemników z wydrążonymi otworami w dnie.

Suszenie[]

Po zakończeniu fermentacji mięso krojone jest w podłużne pasy i suszone na wolnym powietrzu przez kilka miesięcy. W tym czasie na powierzchni hákarla pojawia się brązowy nalot, który usuwany jest przed porcjowaniem mięsa.

Sposoby podania[]

Hákarl serwowany jako element þorramatur

Hákarl jest serwowany jako składnik þorramatur (talerza pełnego specjałów tradycyjnej islandzkiej kuchni) lub spożywany w formie przekąski nabitej na wykałaczki, którą popija się innym islandzkim specjałem - kminkową wódką Brennivin.

Przekąska dostępna jest w dwóch wersjach: gumowatej i czerwonej nazywanej glerhákarl (dosł. szklisty rekin) oraz miękkiej i białej skyrhákarl (dosł. rekin skyr).

Ciekawostki[]

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

  • Tradycyjny proces produkcji hákarla obserwować można w muzeum rekina Bjarnarhöfn w Snæfellsnes.
  • W trakcie procesu suszenia hákarl traci 2/3 swojej masy.
  • Znane są przypadki zbiorowej paniki po otwarciu pudełka z fermentowanym rekinem. Amatorom hákarla zaleca się daleko posuniętą ostrożność.

Reakcje[]

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Najgorsza, najochydniejsza, najgorzej smakująca rzecz jaką kiedykolwiek spróbowałem. Anthony Bourdain

Rozczarowałeś mnie, Ramsey! James May po wypluciu hákarla przez Gordona Ramsaya

Jedna z najbardziej przerażąjących rzeczy, której zapach kiedykolwiek poczułem. Andrew Zimmern

Smak nie był nawet odrobinę tak zły jak zapach. Andrew Zimmern

Hákarl powinno konsumować się tak jak czosnek. Albo spróbują go wszyscy albo nikt. Islandka z wyspy Grimsey

Galeria[]

Advertisement