Nordycka Wiki
Advertisement

<place lat="62.10708290" lon="-7.59747450" width=300 zoom=9 />

Faroe_Islands_Mykines

Faroe Islands Mykines

Trip_to_Mykines_with_the_Faroese_Ornithological_Society

Trip to Mykines with the Faroese Ornithological Society

Drewniana kładka łącząca Mykines z Mykineshólmur

Mykines - Pól Skarðenni

Mykines na obrazie Póla Skarðenni[1]

Mykines (czyt. myczynes) - najbardziej na zachód wysunięta wyspa archipelagu Wysp Owczych. Na wyspie o powierzchni 10 km² mieszka obecnie jedynie 11 osób.

Z geologicznego punktu widzenia wyspa należy do najstarszej (obok Suðuroy) części archipelagu - uformowała ją seria erupcji wulkanicznych ok. 60 mln lat temu[2].

Warto zobaczyć[]

osada Mykines
jedyna osada na wyspie, z 40 domostw zamieszkanych przez cały rok jest jedynie sześć[3]
kolonia maskonurów i głuptaków
latarnia na wysepce Mykineshólmur
Mykines łączy z Mykineshólmur 40-metrowa kładka. Latarnię zbudowano w roku 1909[3].

Słynni mieszkańcy[]

Samal Joensen-Mikines
Farerski malarz urodziny na Mykines w roku 1906. W budynku, który obecnie pełni funkcję pensjonatu Kristianshus znajdowało się jego atelier[3].

Dojazd[]

Na wyspę można dotrzeć promem z miejscowości Sørvagur na Vágar[4] (codziennie dwa rejsy, zsynchronizowane z autobusem z / do Tórshavn[5]) oraz helikopterem linii Atlantic Airways (cztery międzylądowania w tygodniu, jeden dodatkowy w sezonie letnim)[6].

Geneza nazwy[]

Przypuszcza się, że nazwa wyspy pochodzi od celtyckiego zwrotu Muc-innis, czyli Wyspa Świń. Nazwa ta bywa jednak tłumaczona także jako Cypel Odchodów lub Wyspa Komarów (od duńskiego myg - komar, na wyspie spotkać można maleńkich przedstawicieli tego gatunku osiągających do 2 mm długości)[7].

Ciekawostki[]

  • W roku 1925 populacja Mykines wynosiła rekordowe 179 osób. Na wyspie działała szkoła, do której uczęszczało 25 uczniów[8].
  • Z uwagi na farerską pogodę oraz oddalenie wyspy od reszty archipelagu jest ona często odcięta od świata. W pierwszej połowie lat 80. XX wieku pewnego roku wyspa była odcięta od świata na 68 dni (rekord "wczechczasów" wynosi 72 dni[9]). Od czasu uruchomienia regularnych połączeń helikopterowych w roku 1983 rekord ten wynosi 10 dni[8]. Stąd też nie zaleca się planowania wizyty na tej przepięknej wyspie na ostatni dzień pobytu na Farojach[3].
  • Co roku 25 stycznia mieszkańcy Mykines tradycyjnie witają głuptaki powracające na wyspę. Mieszkanki machają białymi husteczkami. Dzień kończą wieczorne tańce[10]
  • Siadając na kamieniu, aby odpocząć przez chwilę w trakcie wizyty na Mykines, i podziwiając roztaczający się wokół wyspy błękit morza łatwo popaść w nastrój przebywania na końcu świata. I nie będzie to wrażenie bezpodstawne - patrząc wzdłuż osi Mykineshólmur najbliższym lądem są Karaiby oddalone o 4000 km[11].

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement