FANDOM


62° 6.425' N 7° 35.848' W

Faroe Islands Mykines

Faroe Islands Mykines

Trip to Mykines with the Faroese Ornithological Society

Trip to Mykines with the Faroese Ornithological Society

Drewniana kładka łącząca Mykines z Mykineshólmur

Mykines - Pól Skarðenni

Mykines na obrazie Póla Skarðenni[1]

Mykines (czyt. myczynes) - najbardziej na zachód wysunięta wyspa archipelagu Wysp Owczych. Na wyspie o powierzchni 10 km² mieszka obecnie jedynie 11 osób.

Z geologicznego punktu widzenia wyspa należy do najstarszej (obok Suðuroy) części archipelagu - uformowała ją seria erupcji wulkanicznych ok. 60 mln lat temu[2].

Warto zobaczyć Edytuj

osada Mykines
jedyna osada na wyspie, z 40 domostw zamieszkanych przez cały rok jest jedynie sześć[3]
kolonia maskonurów i głuptaków
latarnia na wysepce Mykineshólmur
Mykines łączy z Mykineshólmur 40-metrowa kładka. Latarnię zbudowano w roku 1909[3].

Słynni mieszkańcy Edytuj

Samal Joensen-Mikines
Farerski malarz urodziny na Mykines w roku 1906. W budynku, który obecnie pełni funkcję pensjonatu Kristianshus znajdowało się jego atelier[3].

Dojazd Edytuj

Na wyspę można dotrzeć promem z miejscowości Sørvagur na Vágar[4] (codziennie dwa rejsy, zsynchronizowane z autobusem z / do Tórshavn[5]) oraz helikopterem linii Atlantic Airways (cztery międzylądowania w tygodniu, jeden dodatkowy w sezonie letnim)[6].

Geneza nazwy Edytuj

Przypuszcza się, że nazwa wyspy pochodzi od celtyckiego zwrotu Muc-innis, czyli Wyspa Świń. Nazwa ta bywa jednak tłumaczona także jako Cypel Odchodów lub Wyspa Komarów (od duńskiego myg - komar, na wyspie spotkać można maleńkich przedstawicieli tego gatunku osiągających do 2 mm długości)[7].

Ciekawostki Edytuj

 • W roku 1925 populacja Mykines wynosiła rekordowe 179 osób. Na wyspie działała szkoła, do której uczęszczało 25 uczniów[8].
 • Z uwagi na farerską pogodę oraz oddalenie wyspy od reszty archipelagu jest ona często odcięta od świata. W pierwszej połowie lat 80. XX wieku pewnego roku wyspa była odcięta od świata na 68 dni (rekord "wczechczasów" wynosi 72 dni[9]). Od czasu uruchomienia regularnych połączeń helikopterowych w roku 1983 rekord ten wynosi 10 dni[8]. Stąd też nie zaleca się planowania wizyty na tej przepięknej wyspie na ostatni dzień pobytu na Farojach[3].
 • Co roku 25 stycznia mieszkańcy Mykines tradycyjnie witają głuptaki powracające na wyspę. Mieszkanki machają białymi husteczkami. Dzień kończą wieczorne tańce[10]
 • Siadając na kamieniu, aby odpocząć przez chwilę w trakcie wizyty na Mykines, i podziwiając roztaczający się wokół wyspy błękit morza łatwo popaść w nastrój przebywania na końcu świata. I nie będzie to wrażenie bezpodstawne - patrząc wzdłuż osi Mykineshólmur najbliższym lądem są Karaiby oddalone o 4000 km[11].

Galeria Edytuj

Źródła Edytuj

 1. skardenni.dk - Pól Skarðenni
 2. - The geology of Mykines
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 mykines.info - Mykines today
 4. ssl.fo - rozkład linii promowej 36
 5. ssl.fo - rozkład linii autobusowej 300
 6. atlantic.fo - rozkład lotów helikopterów
 7. About Mykines
 8. 8,0 8,1 havnar.blogspot.com - Efemeryzmy i okruchy mikrokosmosu Mykines
 9. mykines.info - Mykines isolated
 10. mykines.info - All the year round on Mykines (and the Faroes)
 11. mykines.info - The landing-place on Mykines
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.