Nordycka Wiki
Advertisement

<place lat="61.97953130" lon="-6.64829920" width=300 zoom=8 />

Nólsoy- położona na zachód od Tórshavn wyspa w archipelagu Wysp Owczych. W jedynej na wyspie osadzie mieszkają 252 osoby[1].

Niemal 40 osób mieszkających na Nólsoy codziennie rano udaje się promem do pracy w Tórshavn. W ostatnich latach wiele rodzin przeniosło się z farerskiej stolicy na pobliską wyspę[1].

Historia[]

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Słynni mieszkańcy[]

Ove Joensen
Przepłynął w lipcu 1986 r. z Wysp Owczych do Danii w tradycyjnej farerskiej łodzi.
Nólsoyar Páll
Farerski bohater narodowy walczący z duńskim monopolem handlowym, poeta tworzący w języku farerskim (Fuglakvæði), żeglarz, budowniczy łodzi, handlowiec. W roku 1804 zbudował szkuner Royndin Fríða - pierwszy od czasów średniowiecznych farerski statek zdolny przepłynąć Atlantyk. W 1908 roku dopłynął nim do Wielkiej Brytanii, aby dostarczyć żywność do swojej wyspiarskiej ojczyzny zagrożonej klęską głodu[2].

Warto zobaczyć[]

Nólsoyar Páll - głaz

Głaz upamiętniający Nólsoyar Pálla

Ove Joensen - tablica

Tablica poświęcona pamięci Ove Joensena

latarnia Borðan
Zbudowana w roku 1893. Posiada jedno z największych na świecie zwierciadeł o średnicy 282 cm i wadze ok. 4 ton[3]. Prowadzi do niej 11 km szlak wiodący obok szczytu Eggjarklettur[4].
największa na świecie kolonia nawałników
"brama" do Nólsoy
Wykonana z kości pochodzących ze szczęki kaszalota, postawiona w latach 70-tych XX wieku dla uczczenia wizyty duńskiej królowej Ingrid na wyspie[5]
ruiny farmy w Korndalur
Na południe od osady Nólsoy podziwiać można pozostałości farmy w Korndalur (Dolina Kukurydzy) zamieszkałej w latach 1300-1750. Podziwiać można także ruiny dawnych budynków, jak choćby Prinsessutoftir (Ruiny Księżniczki), z którą związana jest legenda[6].
tunel w południowej części wyspy
Przechodzi przez całą szerokość Nólsoy. W czasie dobrej pogody można przez niego przepłynąć małą łodzią[1].
festiwal Ovastevna
Odbywa się co roku na początku sierpnia. Upamiętnia on Ove Joensena, mieszkańca Nólsoy, który przepłynął w lipcu 1986 r. z Wysp Owczych do Danii w tradycyjnej farerskiej łodzi. Rok później zginął tragicznie, gdy we fiordzie Skálafjørður przewróciła się jego łódź. Dochody z festiwalu wspierają budową basenu dla dzieci na wyspie - projekt, który rozpoczął Joensen po powrocie z rejsu do Danii[1].

Dojazd[]

Na wyspę można dotrzeć promem z Tórshavn[7] (conajmniej dwa kursy dziennie, rejs trwa ok. 20 minut).

Geneza nazwy[]

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Nazwę wyspy Nólsoy czyta się jako noelsoj, jednak w zwrocie í Nólsoy (na Nólsoy) jako y noelsy ("znika" pełna końcówka oj)[8].

Ciekawostki[]

  • Wyspa ma w swoim najwęższym miejscu jedynie kilka metrów szerokości.
  • W osadzie Nólsoy działa urząd pocztowy (mieszczący się w lokalnym sklepiku), czynny trzy razy w tygodniu w godz. 11-12.
  • Wg dawnych podań pewien trol chciał niegdyś przyciągnąć wyspę w pobliże Sandoy. Przymocował więc linę do tunelu na Nólsoy i podobnego na Sandoy i zaczął ciągnąć linę. Ciągnął ją tak bardzo, że jego głowa wystrzeliła w powietrze i upadając uformowała górę Trollhovdi (far. głowa trola) na północnym krańcu Sandoy[1].

Galeria[]

Murale[]

Drzwi prowadzące do pomieszczeń gospodarczych w porcie na Nólsoy

Północ wyspy[]

Południe wyspy[]

Źródła[]

Advertisement