Nordycka Wiki
Advertisement

<place lat="62.09820090" lon="-7.21450020" width=300 zoom=9 />

Vágar (pol. zatoki - liczba mnoga od vágur[1]) - trzecia co do wielkości wyspa archipelagu i pierwsza dla większości odwiedzających Wyspy Owcze - znajduje się na niej międzynarodowe lotnisko. Głównymi miejscowościami na wyspie są Miðvágur, Sandavágur oraz Sørvágur.

Warto zobaczyć[]

  • jezioro Leitisvatn z wodospadem Bøsdalafossur
  • klif Traelanipan
  • osada Bøur
  • osada Gásadalur
  • samotna skała Trøllkonufingur (Palec Wiedźmy) mierząca 313 metrów

Dojazd[]

Połączenie z wyspą Vágar zapewnia otwarty w listopadzie 2002 r. tunel pomiędzy Fútaklettur a miejscowością Leynar na wyspie Streymoy. Z Tórshavn kursuje autobus linii 300[2].

Geneza nazwy[]

Nazwa wyspy pochodzi od jej trzech głównych miejscowości (leżących nad zatokami o tych samych nazwach): Sørvágur, Miðvágur oraz Sandavágur[3]. Vágar w języku farerskim jest liczbą mnogą rzeczownika vágur (pol. zatoka)[1]. Głębokie zatoki są charakterystyczną cechą krajobrazu zachodniej i południowej części wyspy.

Język farerski "nie oszczędza" nazwy i tej wyspy, którą wymawia się jako wołar. Wynika to z faktu, że w farerskim spółgłoska g występująca między dwoma samogłoskami staje się niema[4].

Ciekawostki[]

  • Miejscowość Gásadalur połączono tunelem z resztą kraju dopiero w lutym 2003. W roku 1990 powstał film dokumentalny o mieszkańcach Gásadalur i planach budowy tunelu zatytułowany 1700 meter fra fremtiden (pol. 1700 metrów od przyszłości) [5][6].

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement